|||||

105. rocznica Powstania Sejneńskiego

Uroczyście i z dumą odbywały się w tym roku obchody 105. rocznicy zwycięskiego Powstania Sejneńskiego. Wydarzenia trwały przez trzy dni (23-25 sierpnia) – zorganizowano całą serię koncertów, spotkań, wystaw i wykładów historycznych.

To właśnie data 23 sierpnia 1919 roku stała się dla mieszkańców Sejneńszczyzny najważniejszą w całej historii. Dokładnie 105 lat temu – o 3:00 nad ranem rozpoczęły się walki o ziemie polskie, które „chciano przemocą oderwać od Ojczyzny naszej”. Powstanie Sejneńskie trwało przez pięć dni i było jednym z pięciu zwycięskich polskich powstań narodowych.

Piątkowy spektakl słowno-muzyczny połączył formułę kultury wysokiej i relikty dawnych pieśni patriotycznych z poezją śpiewaną, jazzem, rockiem i wieloma innymi nurtami muzyki współczesnej. Koncert był muzycznym hołdem dla Polskiej Organizacji Wojskowej, odpowiedzialnej za przygotowanie i wybuch Powstania Sejneńskiego, organizacji kluczowej dla odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kolejnym punktem programu Obchodów było uroczyste zapalenie zniczy, późnym wieczorem, pod Pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe i przedstawiciele POW.

W sobotę odbyły:  się konferencja pn. WIERNI MACIERZY, uroczyste wręczenie medali Reipublicae Memoriae Meritum oraz zaświadczeń o wpisie grobów do ewidencji prowadzonej przez Prezesa IPN, a także przekazanie tabliczek „GRÓB WETERANA” rodzinom weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Ponadto zaprezentowano  wystawę przygotowaną przez białostocki Oddział IPN w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach.

W niedzielę (25.08) w głównych obchodach rocznicowych uczestniczyli marszałek Łukasz Prokorym i członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk. Marszałek województwa podlaskiego podkreślił, że Powstanie Sejneńskie to nie tylko lokalny akt bohaterstwa, ale również ważny element walki o przynależność tych ziem do niepodległego państwa polskiego. Natomiast Bogdan Dyjuk zaznaczył, że to było bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców Sejneńszczyzny, a upamiętnianie bohaterstwa poległych wówczas Polaków jest obowiązkiem lokalnej społeczności.

Główna uroczystość niedzielnych obchodów odbyła się w wirydarzu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, po której pod Pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego złożono kwiaty, odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową.

Fot. „Dwutygodnik Suwalski”
Fot. podlaskie.eu/Kamil Timoszuk
Fot. podlaskie.eu/Kamil Timoszuk

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *