||||||||

Młodzi bohaterowie Białegostoku nagrodzeni podczas gali „Ośmiu Wspaniałych”

28 marca, w niezwykle dostojnej Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku odbyła się uroczysta gala kończąca XXX edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. To wydarzenie, które każdego roku skupia uwagę na młodych ludziach poświęcających swój czas i energię na bezinteresowną pomoc innym. Podczas gali ogłoszono nazwiska finalistów oraz laureatów, którzy z rąk prezydenta miasta, Tadeusza Truskolaskiego, otrzymali zaszczytne tytuły „Wspaniałej” i „Wspaniałego”. Oprawę artystyczną tego wyjątkowego spotkania zapewnił zespół Plaster Miodu.

Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” powstał z myślą o promowaniu idei wolontariatu i nagradzaniu młodzieży, która swoją postawą inspiruje rówieśników do czynienia dobra. Miasto Białystok organizuje jego lokalną edycję niemal od początku istnienia tego prestiżowego przedsięwzięcia. Tegoroczna edycja była już trzydziestą na poziomie miejskim i trzydziestą pierwszą w skali kraju.

Podczas swojego przemówienia prezydent Tadeusz Truskolaski podkreślił, jak ważną rolę odgrywają młodzi wolontariusze, angażując się w pomoc na wielu płaszczyznach życia społecznego. Wyraził swoją dumę i wdzięczność wobec wszystkich uczestników konkursu, którzy każdego dnia przyczyniają się do budowania lepszego świata.

Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – wzięło w niej udział ponad 850 młodych wolontariuszy, zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Nauczyciele oraz dyrektorzy szkół zgłosili niemal 60 osób do kategorii indywidualnej oraz blisko 800 uczniów działających w 18 grupach. Kapituła konkursowa, która obradowała 6 i 7 marca, miała okazję osobiście poznać wolontariuszy, a następnie wyłonić laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: „Ósemki” (dla uczniów klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych) oraz „Ósemeczki” (dla młodszych uczniów klas 4–6 szkół podstawowych).

Nagrodzeni wolontariusze, laureaci w kategorii „Ósemki”, odebrali wyjątkowe statuetki Franciszka, które już od dwudziestu pięciu lat są ręcznie rzeźbione z drewna gruszy przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka. Oprócz statuetek laureaci otrzymali także nagrody oraz zaproszenia na ogólnopolską galę finałową, która odbędzie się w czerwcu 2025 roku.

W kategorii „Ósemki – Grupy” zwycięzcami zostali członkowie Samorządu Uczniowskiego VII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania. Natomiast w kategorii „Ósemeczki – Grupy” tytuł laureata przypadł Szkolnemu Kołu Wolontariatu Jedenastki, które zrzesza aż 150 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego.

Spośród indywidualnych laureatów konkursu wyłoniono Jakuba Klimiuka jako przedstawiciela Białegostoku na ogólnopolskie eliminacje, które odbędą się 10 kwietnia w Warszawie. Jakub, uczeń IV klasy szkoły średniej, od lat angażuje się w działalność wolontariacką. Jego przygoda z pomaganiem zaczęła się już w szkole podstawowej, gdzie działał w Kole Caritas. Dziś jego aktywność wykracza daleko poza szkolne mury – organizuje zbiórki charytatywne, wydarzenia promujące zdrowy styl życia, animuje wolny czas młodzieży, a także aktywnie działa w Duszpasterstwie Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej. Jego determinacja i zaangażowanie sprawiają, że jest prawdziwym liderem, mobilizującym innych do działania.

Honorowy patronat nad konkursem objęli J.E. Arcybiskup Józef Guzdek, Metropolita Białostocki, oraz J.E. Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański, a także Podlaska Kurator Oświaty. Patronem medialnym wydarzenia było Radio JARD.

Fot. Adam Ludwiczak / bialystok.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *