60 lat muzyki, pasji i talentów – wielki jubileusz Szkoły Muzycznej w Łomży!

Sześć dekad działalności, tysiące wspomnień i niezliczone nuty zapisane w historii – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łomży świętuje w tym roku swój wyjątkowy jubileusz. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert, który zgromadził nie tylko obecnych uczniów i nauczycieli, ale także wielu absolwentów oraz przyjaciół szkoły. Był to wieczór pełen wzruszeń, dumy i refleksji nad drogą, jaką przeszła ta wyjątkowa instytucja.
Na scenie rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu dawnych uczniów, którzy dziś są dojrzałymi artystami. Publiczność z entuzjazmem i owacjami nagradzała występy takich wykonawców jak Inga Wawrzynkowska (skrzypce), Mateusz Kurkowski (klarnet), duet akordeonowy Michał Olchowik i Piotr Komorowski, a także znani bracia Lipscy – Paweł, Marek i Łukasz – którzy zachwycili fortepianową wirtuozerią i wokalną wrażliwością. Szczególne poruszenie wywołał występ Bogdana Kierejszy, który ukończył szkołę w 1984 roku – jego muzykalność i sceniczna charyzma pokazały, jak głęboko zakorzenione jest dziedzictwo tej placówki.
Dyrektor Mirosław Korona, który od 18 lat kieruje szkołą, otrzymał odznaczenie od Centrum Edukacji Artystycznej – wyraz uznania za wieloletnią pracę i zaangażowanie. Podziękowania płynęły również od nauczycieli i pracowników, dla których ta szkoła to znacznie więcej niż tylko miejsce pracy. Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę, przyznanymi przez Prezydenta RP, uhonorowano Katarzynę Karpiuk, Annę Sosnowską i Piotra Suchodolę. Nagrody II stopnia powędrowały do Stanisława Morawskiego, Ireny Wawrzynkowskiej i Moniki Zarzyckiej – pedagogów, którzy współtworzą sukces tej instytucji.
– Wiele się zmieniało, ale duch tej szkoły pozostał ten sam – mówił dyrektor Korona. – To miejsce nie tylko kształci, ale i kształtuje – rozwija talenty, buduje relacje i inspiruje.
Jubileusz stał się również pretekstem do przypomnienia, jak długa i złożona była droga szkoły – zanim na dobre zadomowiła się w budynku z czerwonej cegły przy alei Legionów, zmieniała lokalizacje, dostosowywała się do nowych realiów i stale się rozwijała. Dziś to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie kulturalnej Łomży – przestrzeń edukacji, koncertów i artystycznego fermentu.
W wydarzeniu udział wzięli ważni goście, m.in. biskup Janusz Stepnowski, wicewojewoda Michał Gąsowski, zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński, wicestarosta Anna Gawrych oraz reprezentantki wiceministra rolnictwa Stefana Krajewskiego i posłanki Alicji Łepkowskiej-Gołaś. Ich obecność podkreśliła rangę tego święta i wagę, jaką szkoła odgrywa w życiu nie tylko lokalnej społeczności, ale i całego regionu.
– Dziękujemy wszystkim, którzy w pozytywny sposób „zainfekowani” muzyką, czynią ją częścią swojego życia – mówił biskup Stepnowski. – Bo muzyka to język uniwersalny, który nie potrzebuje tłumacza – łączy nas ponad podziałami.
Szkoła może poszczycić się niemal 1400 absolwentami, z których wielu kontynuuje muzyczną karierę jako pedagodzy, artyści koncertujący w kraju i za granicą, czy pasjonaci, dla których dźwięki towarzyszą każdemu dniu. Niektórzy wracają do niej po latach – już nie jako uczniowie, lecz jako rodzice swoich dzieci, które rozpoczynają tu własną muzyczną podróż. To właśnie w ten sposób rodzi się i trwa tradycja, która nie przemija.
