||||||||

Białystok na mapie europejskiej kultury – EMYA 2025 już w maju!

Już w drugiej połowie maja Białystok zamieni się w tętniące życiem centrum europejskiego muzealnictwa. W dniach 21–25 maja odbędzie się tam jedno z najważniejszych wydarzeń w branży – coroczne spotkanie Europejskiego Forum Muzeów oraz uroczysta ceremonia wręczenia prestiżowej Nagrody Europejskiego Muzeum Roku 2025 (European Museum of the Year Award – EMYA). To właśnie w tym mieście zgromadzi się ścisła elita europejskich instytucji kultury, by wspólnie świętować, debatować i dzielić się doświadczeniami.

Organizatorem całego przedsięwzięcia jest European Museum Forum, natomiast gospodarzem tegorocznej edycji będzie Muzeum Pamięci Sybiru – instytucja wyjątkowa, która w 2024 roku otrzymała Nagrodę Muzealną Rady Europy. Hasło przewodnie konferencji – „Wspólne działania na rzecz pamięci i solidarności” – odzwierciedla misję muzeów jako strażników pamięci historycznej i promotorów wspólnych wartości europejskich.

Wydarzenie skupi w Białymstoku przedstawicieli instytucji muzealnych z całej Europy – zarówno tych, które dopiero aspirują do nagrody, jak i tych, które były już wcześniej nominowane lub wyróżnione. Wśród uczestników znajdą się również partnerzy strategiczni, eksperci branżowi oraz przedstawiciele organizacji wspierających rozwój muzealnictwa na różnych poziomach. Jak podkreślił prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, to ogromny zaszczyt i powód do dumy, że właśnie stolica Podlasia stanie się miejscem spotkania międzynarodowej społeczności muzealnej. Prezydent wyraził nadzieję, że goście z Polski i zagranicy będą mile wspominać Białystok i staną się jego ambasadorami po powrocie do swoich krajów.

Program wydarzenia zapowiada się imponująco. Uczestnicy wezmą udział w panelach dyskusyjnych, gdzie zaprezentowane zostaną nominowane instytucje i ich dokonania. Nie zabraknie także wykładów prowadzonych przez uznanych ekspertów, warsztatów opartych na doświadczeniach dotychczasowych laureatów, a także wspólnych wizyt w lokalnych muzeach i zabytkach. Cenne będą również nieformalne rozmowy i kontakty nawiązywane w kuluarach – często to właśnie one stają się zalążkiem przyszłych międzynarodowych projektów kulturalnych.

W tegorocznej edycji o Nagrodę Europejskiego Muzeum Roku ubiega się aż 42 placówki z 18 państw. Co szczególnie cieszy, aż pięć z nich to muzea z Polski. W gronie nominowanych znalazły się: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Pałac Krzysztofory – oddział Muzeum Krakowa, Apteka pod Łabędziem – część Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Muzeum Bursztynu – oddział Muzeum Gdańska. To wyraźny dowód na rosnącą jakość i nowoczesność polskiego muzealnictwa, które coraz śmielej zaznacza swoją obecność na europejskiej scenie kultury.

Nagroda EMYA przyznawana jest nieprzerwanie od 1977 roku. Jej laureaci uznawani są za wzorce w dziedzinie innowacyjności, kreatywności i społecznego oddziaływania. Co ważne, nie liczy się wielkość muzeum ani jego budżet – najważniejsza jest wizja, odwaga w podejmowaniu tematów oraz umiejętność dotarcia do odbiorcy we współczesny, angażujący sposób. EMYA promuje różnorodność kulturową Europy i pokazuje, że każde muzeum – niezależnie od skali i lokalizacji – może wyznaczać nowe kierunki.

Fot. bialystok.pl / Dawid Gromadzki

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *