|||||||||

Teatr wraca nad Necko! Letnie granie w Augustowie!

Lato w Augustowie zapowiada się wyjątkowo teatralnie. Po latach przerwy do miasta powraca znane i lubiane Augustowskie Lato Teatralne, które kiedyś – z inicjatywy reżysera Andrzeja Jakimca – przyciągało tłumy mieszkańców i turystów spektaklami, kabaretami i niecodziennymi realizacjami scenicznymi. Najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem był wówczas grany na jeziorze Necko spektakl „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka. Widowisko w niezwykłej scenerii jeziora stało się ikoną lokalnych wakacji z kulturą. Dziś, za sprawą Augustowskich Placówek Kultury i Teatru Pneumatycznego, to legendarne wydarzenie wraca w nowej odsłonie – wciąż z humorem, absurdem i głębią Mrożka, ale tym razem w reżyserii Wojciecha Straszyńskiego.

Premiera spektaklu „Na pełnym morzu” odbędzie się 26 lipca 2025 roku o godzinie 20:30 w Leśnym Zakątku Kultury „Zdrowa Zośka”. Wystąpią: Adam Granacki, Szymon Jaworowski, Konrad Milanowski oraz gościnnie Grzegorz Stankiewicz i Dariusz Sosiński – aktor kaliskiego Teatru im. Bogusławskiego. To właśnie ta sztuka otworzy cały cykl wydarzeń teatralnych zaplanowanych na sierpień, wśród których znalazło się miejsce zarówno na klasykę literacką, jak i na nowoczesną improwizację czy pełną szalonych zwrotów akcji farsę.

W kolejnych tygodniach mieszkańcy i turyści będą mieli okazję zobaczyć spektakl „Tancerz mecenasa Kraykowskiego” – monodram oparty na opowiadaniu Witolda Gombrowicza w wykonaniu Dariusza Sosińskiego. Pokaz odbędzie się 8 sierpnia o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Sztuka ta, przeznaczona dla widzów dorosłych, to intensywna, emocjonalna opowieść o szaleństwie i absolutnym oddaniu drugiemu człowiekowi, utrzymana w charakterystycznej dla Gombrowicza poetyce.

Dzień później, 9 sierpnia o 20:30, do „Zdrowej Zośki” powróci spektakl „Na pełnym morzu”, a tydzień później – 16 sierpnia – ponownie zagrany zostanie o godzinie 19:00.

W międzyczasie, 12 sierpnia o godzinie 19:00 w sali MDK odbędzie się spektakl improwizowany Teatru Pneumatycznego – „IMPRO”. To wydarzenie skierowane do tych, którzy cenią sobie nieprzewidywalność i humor tworzony na żywo w odpowiedzi na sugestie publiczności. Każda scena będzie jedyna w swoim rodzaju, a cały występ – niepowtarzalny.

Dzień później, 13 sierpnia, o 19:00 w kinie Iskra przy ul. 3 Maja 38 widzowie będą mogli zobaczyć „Odjechaną farsę” – pełną energii i komizmu opowieść autorstwa Philipa LaZebnika i Kingsleya Day’a. W spektaklu, który opowiada o absurdalnych perypetiach w hotelowym pokoju, wystąpią znani aktorzy: Piotr Szwedes i Monika Mazur. To wydarzenie, choć zamknięte w czterech ścianach scenicznego apartamentu, ma szansę rozbawić publiczność do łez.

Kulminacją sierpniowego teatralnego szaleństwa będzie Augustowski Uliczny GOA Teatr – 15 i 16 sierpnia ulice, place i Rynek Zygmunta Augusta zapełnią się aktorami, którzy zagrają na świeżym powietrzu – zupełnie za darmo, dostępni dla każdego. Dokładny harmonogram tej teatralnej ofensywy w przestrzeni publicznej zostanie opublikowany osobno.

Na zakończenie teatralnego cyklu – 19 sierpnia o godzinie 19:00 – Teatr Pneumatyczny wystawi spektakl „Lekcja polskiego dla dorosłych – jak Zygmunt z Tadeuszem Poloneza ograli” na podwórzu MDK. To zabawne, współczesne spojrzenie na literaturę narodową – opowieść o trzech dorosłych uczniach, którzy próbują rozwikłać temat pracy domowej inspirowany Mickiewiczem, Waligórskim i Andrusem. Spektakl, przepełniony humorem i ironią, skierowany jest do widzów od 16. roku życia.

Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne są od 17 lipca od godz. 9:00 w Miejskim Domu Kultury w Augustowie. Posiadacze Karty TAK mogą liczyć na zniżki.

To lato w Augustowie będzie należeć do teatru. Jezioro Necko znów stanie się sceną, a ulice – przestrzenią dla aktorskich opowieści. Dla tych, którzy pamiętają teatralne lata minione, będzie to sentymentalny powrót. Dla nowych widzów – emocjonująca przygoda z kulturą na świeżym powietrzu i w klimatycznych wnętrzach. Augustów znów gra – z rozmachem, humorem i refleksją.

Fot. augustow.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *