Kto zdobędzie literacką nagrodę Białegostoku?

Sześć wyjątkowych tytułów walczy w tym roku o prestiżową Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku imienia Wiesława Kazaneckiego – jedno z najważniejszych wyróżnień kulturalnych w regionie. Przed nami kulminacja 34. edycji tego wydarzenia, które co roku przyciąga uwagę miłośników literatury z całej Polski. Zanim jednak poznamy zwycięzców, 24 kwietnia odbędzie się spotkanie z nominowanymi autorami w Klubie Fama przy ul. Legionowej 5 – to okazja, by porozmawiać z twórcami i przyjrzeć się z bliska ich inspiracjom oraz literackim światom. Trzy dni później, w niedzielę 27 kwietnia, również w Famie, zaplanowano uroczystą galę wręczenia nagród, którą uświetni recital Michała Czarneckiego. Początek obu wydarzeń o godzinie 18.00 – wstęp wolny.
Kapituła konkursu stanęła przed trudnym wyborem – aż ponad 80 książek zostało zgłoszonych do tegorocznej edycji, co świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu i rosnącym prestiżu nagrody. Ostatecznie nominowano sześć publikacji – po trzy w każdej z dwóch kategorii. W kategorii najlepsza książka roku wyróżniono „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia” autorstwa Anety Prymaki-Oniszk, wydaną przez Wydawnictwo Czarne, która porusza temat trudnej i często przemilczanej historii regionu. Obok niej znalazła się również książka „Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach” Katarzyny Roman-Rawskiej, również od Wydawnictwa Czarne – to głęboko refleksyjna opowieść o mało znanej społeczności religijnej żyjącej w Polsce. Trzecią nominowaną pozycją w tej kategorii jest „Chipsy dla gości” Natalki Suszczyńskiej, opublikowana przez Ha!art – zbiorek opowiadań balansujący na granicy absurdu i codzienności, który zdobył uznanie krytyków i czytelników za świeże spojrzenie na współczesność.
W drugiej kategorii, poświęconej poetyckiemu debiutowi ogólnopolskiemu, o nagrodę ubiegają się trzy nowe, ale już silnie brzmiące głosy literackie. „Reguła trzech” Aleksandry Góreckiej z Biura Literackiego to zbiór poezji wyróżniający się precyzją języka i odważnym podejściem do tematów egzystencjalnych. „Saros” Sonii Nowackiej, wydany przez Convivo, eksploruje czas, pamięć i przestrzeń emocji w subtelnej, lecz niepokojącej tonacji. Z kolei „Dziecko na głowie króla” Rafała Wawrzyńczyka z Wydawnictwa j to intrygujący, gęsty emocjonalnie debiut, który stawia na eksperyment i literacką odwagę.
