|||||

Odsłonięcie pomnika Seweryna Nowakowskiego

W poniedziałek (16 września) nastąpiło w Białymstoku odsłonięcie pomnika Seweryna Nowakowskiego. Postument upamiętnia ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku, sprawującego tę funkcję w latach 1934–1939.

Uroczystość odsłonięcia pomnika Seweryna Nowakowskiego zgromadziła w poniedziałek wielu szacownych gości, wśród nich bliskich prezydenta: wnuczki Krystynę Nowakowską i Katarzynę Pitman z dziećmi. Wzięli w niej udział także poseł Krzysztof Truskolaski, wiceprezydenci Białegostoku Rafał Rudnicki, Marek Masalski i Tomasz Klim oraz przewodnicząca rady miejskiej Katarzyna Jamróz wraz z radnymi.

Postument został umiejscowiony w pobliżu willi przy ulicy Akademickiej w Parku Planty, założonym za kadencji Nowakowskiego. Prezydent był postacią wielce zasłużoną dla miasta, śmiałym wizjonerem, który miał duży udział w programie budowy miejskiej kanalizacji, oświetlenia i brukowania ulic.

Mówiąc o swoim poprzedniku prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że zmiany przeprowadzone w mieście przez Nowakowskiego „stały się wskazówką dla jego następców”.

Seweryn Nowakowski pragnął miasta nowoczesnego, wygodnego do życia, pięknego, zamożnego. Z jego wizji europejskiego Białegostoku czerpiemy inspirację do dziś – zaznaczył i dodał – Chcę, żeby Białystok pamiętał o swoich bohaterach.

Sam wybrał Białystok. Zdał sobie sprawę z tego, że tutaj będzie mógł zrobić wiele, rozbudować miasto i tym samym polepszyć życie mieszkańców. Podjął trudne wyzwanie, ale praca na rzecz rozwoju miasta stała się jego pasją – napisała zaś w liście synowa dawnego prezydenta – Krystyna Nowakowska.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Białegostoku w październiku 1939 r. Seweryn Nowakowski został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu. Stamtąd wywieziono go do ZSRR i od tego momentu wszelki ślad po nim zaginął. Nigdy nie powrócił do Polski, a jego dalsze losy pozostają tajemnicą. Prawdopodobnie zginął w 1940 r., jednak dokładna data i miejsce jego śmierci nie są znane. Jego symboliczny grób znajduje się na warszawskich Powązkach.

Fot. podlaskie.eu/Paweł Krukowski

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *