Podlaskie: Dotacje na scalanie gruntów.
Zarząd województwa podlaskiego podjął decyzję, że z końcem sierpnia rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń o przyznanie pomocy na scalanie gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym. Budżet programu to prawie 9 mln euro.
Scalenia to projekty szczególne, m.in. w związku z ich specyfiką i dużym stopniem trudności. Jednak warto podejmować się wyzwań ze względu na korzyści, jakie scalenia i zagospodarowanie poscaleniowe przynosi. Wśród najważniejszych wicemarszałek województwa Wiesława Burnos wymienia, między innymi eliminację zbyt dużego rozdrobnienia, a tym samym większą efektywność, ułatwienie pracy rolnikom, lepszy stan dróg w wyniku ich modernizacji.
Nabór wniosków o dofinansowanie prac scaleniowych rozpocznie się 30 sierpnia, a zakończy 30 września 2024 br. Wnioski o przyznanie pomocy należy składać elektronicznie za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (PUE).
Scalenie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych, w celu doprowadzenia do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo oraz do powiększenia ich średniej wielkości. W ramach projektu scalenia przeprowadza się również prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, które obejmują w szczególności stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem.
Postępowanie scaleniowe oraz zagospodarowanie poscaleniowe przeprowadza i wykonuje starosta jako zadanie z zakresu administracji rządowej, natomiast wykonaniem i koordynacją prac scaleniowych zajmuje się Samorząd Województwa Podlaskiego przy pomocy jednostki organizacyjnej, jaką jest Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku.