||||||

Podlaskie „Żniwa w skansenie”

W niedzielę (4 sierpnia) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbyły się „Żniwa w skansenie”. Podczas inscenizacji zaprezentowano życie rolników na tradycyjnej polskiej wsi i rytuały, które miały zapewnić udane plony oraz urodzaj na przyszłe lata.

Wydarzenie rozpoczęła część artystyczna. W podbiałostockim skansenie wystąpiły zespoły Wrzosy, Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej oraz Koło Gospodyń Wiejskich Czechowianki. Następnie zostały zaprezentowane tradycyjne wiejskie zwyczaje, między innymi m.in. zażynek (zżynanie pierwszych kłosów przez „wybrańca” spośród rolników), układanie ze zboża znaku krzyża z kromką chleba, by zapobiec głodowi, a także tworzenie przepiórek (zostawiane na koniec żniw kępki zboża dekorowane kwiatami i kamieniami), wokół których ciągnięto za nogi żniwiarza.

Po inscenizacji można było wziąć udział w warsztatach z układania równianek – wiązanek dożynkowych, które święci się w kościołach w Święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia – a także tkania krajek – czyli wąskich pasków do przewiązywania równianek.

Fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (FB)

Liczni odwiedzający wczoraj Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej mieli również możliwość zwiedzenia wystawy „Przestrzeń oswojona. Wierzenia w kulturze ludowej” z jej kurator Urszulą Szymak-Waśkiewicz.

Wydarzenie zakończyło się potańcówką z Kapelą Braci Rejwów. 

Fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (FB)

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *