||

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią

W środę 12 czerwca w Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Białorusią. Zakaz będzie obowiązywał przez 90 dni.

W większości szerokość strefy buforowej wynosi 200 metrów, jedynie w rejonach rezerwatów przyrody przewidziano około 2 kilometry w głąb polskiego terytorium. Zgodnie z rozporządzeniem strefa zakazu przebywania obejmuje 60,67 km granicy na odcinku położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze.

Objęci zakazem przebywania nie są mieszkańcy, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby pracujące w strefie czy pobierające naukę, a także właściciele nieruchomości położonych w obszarze objętym zakazem. Jednocześnie w uzasadnionych wypadkach – jak podkreślono w przepisach – właściwy miejscowo komendant placówki SG może wydać zezwolenie na przebywanie na określony czas i na określonych w warunkach w strefie. Dotyczy to m.in. dziennikarzy.

W ocenie skutków regulacji (OSR) do projektu rozporządzenia podano, że zakaz przebywania osób postronnych na określonym obszarze strefy nadgranicznej, przyległym do granicy państwowej z Białorusią, wynika z konieczności zapewnienia ochrony granicy państwowej i jej nienaruszalności, bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wprowadzenie zakazu podyktowane jest również potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa m.in. funkcjonariuszy i żołnierzy służących przy granicy.

Fot. Straż Graniczna

Rozporządzenie poprzedziły konsultacje społeczne. Idea narodziła się w rządzie po brutalnym ataku nielegalnego migranta na śp. Mateusza Sitka – polskiego żołnierza, rannego, a po kilkunastu dniach niestety zmarłego w wyniku odniesionych ran.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *