||||||

Święto ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej

W sobotę (17 sierpnia) odbyły się główne uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej. To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu.

Obchody rozpoczęły się w piątek (9.08). Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach. Uczestniczyli w wieczornych i nocnych nabożeństwach oraz modlitwach. W sobotniej głównej świątecznej liturgii i uroczystej procesji wokół cerkwi samorząd wojewódzki reprezentowała wicemarszałek Wiesława Burnos.

Fot. podlaskie.eu

W supraskim klasztorze modlitwy trwały całą noc. Pielgrzymi ustawiali się w długich kolejkach, by pokłonić się przed cudowną ikoną. Warto podkreślić, że w tym roku uroczystości miały wyjątkowy charakter, bo ikonę Matki Bożej ponownie ozdobiła srebrna koszulka, tzw. „ryza”, która jest wierną kopią oryginału. Jej wygląd zrekonstruowano na podstawie archiwalnych zdjęciach i zapisków cerkiewnych. Główna liturgia odprawiona została o godz. 10. Przewodzili jej hierarchowie kościoła prawosławnego, w tym abp Jakub, ordynariusz diecezji białostockiej i gdańskiej oraz bp supraski Andrzej. 

Podczas uroczystości Wiesława Burnos w imieniu zarządu województwa przekazała hierarchom kościoła prawosławnego piękne wydanie Pisma Świętego. Dar został wręczony z okazji przypadających w tym roku jubileuszy: 100-lecia autokefalii polskiego kościoła prawosławnego i 40-lecia poświęcenia kamienia węgielnego pod odbudowę świątyni Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu.

Fot. podlaskie.eu

Tegoroczne uroczystości w Supraślu były nie tylko duchowym przeżyciem, ale i przypomnieniem o trwałości tradycji, która przetrwała wieki. Klasztor, będący symbolem wiary i kultury, nadal przyciąga wiernych, którzy pragną zanurzyć się w historii i duchowości prawosławia.

Warto przypomnieć historyczny rys wyjątkowego obrazu. Pierwsza czczona w klasztorze ikona w Supraślu pochodziła z 1503 r. i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Szybko zasłynęła łaskami i zaczęła przyciągać pątników. Przez stulecia wsławiła się licznymi cudami. Obecna ikona to wykonana w XIX w. kopia pierwotnego obrazu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *