|||

Tajemnice drewnianych rzeźb: sztuka i nauka na kampusie uniwersyteckim

Na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku odbywa się obecnie wystawa pod tytułem „Synteza Nauki i Sztuki”, która prezentuje wyjątkowe drewniane rzeźby. Ekspozycja ta zachęca do refleksji nad złączeniem ludzkiej wyobraźni z naukowym poznaniem. Prace artystyczne pozostaną dostępne do oglądania do 30 czerwca.

Rzeźby stworzone przez artystów z Hajnówki, którzy brali udział w Plenerach Rzeźby w Drewnie, teraz można podziwiać na terenie Uniwersytetu w Białymstoku. Wśród 26 drewnianych dzieł znajdują się takie prace jak „Duch Puszczy”, „Kamienna Głowa”, „Strażnik Puszczy”, „Gladiator”, „Dialog”, „Ona”, „Lipa” oraz „Ślady”.

Ekspozycja, nosząca nazwę „Synteza Nauki i Sztuki”, została oficjalnie otwarta podczas uroczystego wernisażu. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli uniwersytetu, zaproszonych gości oraz miłośników sztuki, którzy mieli okazję podziwiać prace artystyczne w unikalnym otoczeniu kampusu.

W trakcie wernisażu profesor Krzysztof Korotkich, prorektor uczelni ds. kształcenia, podkreślił głębokie znaczenie połączenia nauki i sztuki. Jego słowa skoncentrowały się na tym, że sztuka zawsze nawiązuje do człowieka i jest nieodłączną częścią naszego życia oraz doświadczenia.

Stanisław Ostaszewski, sam artysta i jednocześnie kurator wystawy, wyraził swoją ogromną satysfakcję z możliwości prezentacji dzieł sztuki na terenie uczelni. Podkreślił on symboliczne znaczenie tego miejsca jako przestrzeni, gdzie nauka i sztuka mogą współistnieć i wzajemnie się inspirować.

Natomiast profesor Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, zauważył, że rozwój kampusu wiąże się również z większym zaangażowaniem w dziedzinę sztuki. Wyraził przekonanie, że stopniowy rozwój uczelni w kierunku nauk społecznych i humanistycznych będzie sprzyjał jeszcze większej obecności sztuki na terenie kampusu.

Źródło (w tym zdjęcie): UM Hajnówka

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *