||

Trzy dekady EURES: Rozwój, osiągnięcia i przyszłość europejskiego rynku pracy

Już od trzech dekad sieć Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES) wspiera mobilność na europejskim rynku pracy. Pomaga pracownikom znaleźć bezpieczną pracę za granicą, a pracodawcom umożliwia pozyskanie odpowiedniej kadry pracowniczej. Jest filarem swobodnego przepływu osób oraz efektywnym narzędziem integracji europejskiego rynku pracy. Działania EURES w Polsce realizowane są od maja 2004 r., czyli od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Usługi EURES świadczą wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, a od 2015 r. również Wojewódzkie Komendy Ochotniczych Hufców Pracy.

Sieć EURES jest bez wątpienia gwarantem legalnej i bezpiecznej pracy w trzydziestu jeden (31) państwach członkowskich UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). To także wsparcie skierowane do osób poszukujących pracy obejmujące niezwykle ważne aspekty, takie jak chociażby ich indywidualne wyborami życiowe i procesy zawodowe. Dysponujący odpowiedzą wiedzą i kompetencjami doradcy ułatwiającą podejmowanie świadomych decyzji o wyjeździe do innego kraju. Sieć stanowi ponadto cenne źródło wiarygodnych i sprawdzonych informacji o warunkach życia i pracy oraz bieżącej sytuacji na rynku pracy w poszczególnych państwach członkowskich UE i EFTA, a także pomoc w znalezieniu odpowiedniej pracy dostosowanej do indywidualnych kwalifikacji i sytuacji życiowej danej osoby. Aktualnie, w ramach sieci EURES, współpracuje ze sobą niemal tysiąc doradców zawodowych.

Z usług sieci EURES mogą skorzystać również pracodawcy, którzy szukają pracowników w innych państwach członkowskich UE i EFTA. Sieć wspomaga także osoby, które zamierzają powrócić do swojego kraju po migracji zarobkowej.

Ten rok upłynie pod znakiem obchodów 30-lecia EURES w Europie i 20-lecia w Polsce. Z tej okazji organizowanych jest wiele imprez i wydarzeń okolicznościowych, których celem jest promowanie usług EURES i ukazywanie korzyści płynących z podejmowania współpracy z siecią, zarówno przez osoby poszukujące pracy, jak i pracodawców. Stanowią one doskonałą okazję do refleksji nad przeszłością i przyszłością sieci, przeglądu dotychczasowych działań i osiągnieć, a także rozmów na temat planów na przyszłość i nowych wyzwań, przed którymi stoi EURES.

W ramach obchodów 30-lecia EURES holenderska sieć EURES zorganizowała dyskusję w studiu EURESTV w Enschede, do udziału w której została zaproszona m.in. Beata Chrościńska – wieloletnia doradczyni EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Uczestnicy debaty wspominali początki działalności sieci w swoich krajach, opowiadali historie sukcesu związane z pracą doradcy, a także udzielali wskazówek i porad nowym doradcom.

Źródło i foto: Informacja prasowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *