||

Uchwała ws. referendum o zarządzaniu Puszczą Białowieską uchylona!

Wojewoda podlaski uchylił uchwałę rady powiatu hajnowskiego o przeprowadzeniu referendum o sposobie zarządzania Puszczą Białowieską. Według wojewody pytanie, które zaproponowali radni było niejasne.

Wniosek o referendum w kwestii przyszłości Puszczy Białowieskiej złożyli społecznicy z „Inicjatywy Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej”. Dołączyli również 4000 podpisów mieszkańców. 28 maja 2024r. radni powiatu hajnowskiego poparli pomysł oddania głosu obywatelom. Przyjęli uchwałę z następującym pytaniem referendalnym: „Czy popierasz funkcjonujący od stu lat model zarządzania Puszczą Białowieską realizowany przez administrację Lasów Państwowych oraz Białowieskiego Parku Narodowego przy udziale samorządów i społeczności lokalnej w oparciu o funkcjonujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i ochronie przyrody z zachowaniem możliwości korzystania przez mieszkańców regionu z dobrodziejstw Puszczy Białowieskiej”.

Fot. Lasy Państwowe

Wojewoda podlaski uznał, iż pytanie jest zbyt skomplikowane i niejasne, przez co wyniki ewentualnego referendum mogą nie odzwierciedlać realnych przekonań mieszkańców powiatu hajnowskiego w opisywanej sprawie.

„Kontrola legalności powyższej uchwały wykazała, że została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa. Naruszenie to polegało na podjęciu decyzji o przeprowadzeniu referendum lokalnego na podstawie wniosku mieszkańców, który zawierał pytanie sformułowane w sposób niejednoznaczny i mogący wprowadzać w błąd uczestników referendum. Ponadto, brak było jednoznacznego określenia przedmiotu zamierzonego referendum na kartach, na których zbiera się podpisy popierające wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum” – poinformowała PAP w przesłanej informacji rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches.

Urząd podkreślił także, że z uwagi na wszystkie argumenty wydanego rozstrzygnięcia, nie wystarczy zmiana pytania, a niezbędne jest przeprowadzenie ponownie całej procedury do przygotowania referendum. Chodzi o to, że osoby, które poparły inicjatywę referendum, popierały pierwotne, zakwestionowane teraz pytanie.

Pełnomocnik referendalny Bogusław Łabędzki powiedział, że obecnie nie wiadomo, czy inicjatywa referendum będzie kontynuowana, ale zaznaczył, że mieszkańcy, którzy byli jej inicjatorami dalej będą zabierać głos w sprawach dotyczących przyszłości Puszczy Białowieskiej, bo to ważna dla nich kwestia. „Tematu Puszczy Białowieskiej nie odpuścimy” – dodał.

Pomysł referendum zrodził się w lutym. Wówczas na jednej z senackich komisji zaprezentowano społeczny projekt ustawy, zakładający ochronę całej Puszczy Białowieskiej tak samo jak parków narodowych. Obecnie 10 tys. ha polskiej części Puszczy Białowieskiej stanowi Białowieski Park Narodowy, resztą zarządzają Lasy Państwowe (trzy nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka). W projekcie prezentowanym na senackiej komisji była mowa m.in. o likwidacji nadleśnictw. Uczestniczący w tej komisji samorządowcy z powiatu hajnowskiego podnosili, że projekt nie był z nimi konsultowany.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *