83. rocznica zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy
Pod koniec sierpnia 1941r. Niemcy dokonali okrutnego ludobójstwa. Zarządzili ewakuację Szpitala Psychiatrycznego im. St. Deresza i wywieźli wozami ciężarowymi oraz autobusami pacjentów w głąb pobliskiego lasu nieopodal Choroszczy. Większość chorych, która nie zdołała uciec, została przez nich rozstrzelana.
83. rocznicę tamtego tragicznego wydarzenia upamiętniono w piątek, 23.08, przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach k. Białegostoku. Podczas uroczystości samorząd województwa reprezentowała wicemarszałek Wiesława Burnos.
– Dziś w zadumie wspominamy tych, którzy– będąc bezbronnymi – stracili życie. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamiętać, ale również czynić wszystko, by takie tragedie nigdy więcej się nie powtórzyły – stwierdziła wicemarszałek.
Bogdan Minkiewicz, p.o. dyrektora Szpitala Psychiatrycznego im. St. Deresza w Choroszczy – jednostki podległej samorządowi województwa przypomniał zebranym tragiczną historię tego wydarzenia.
– 83 lata temu pacjenci naszego szpitala zostali pomordowani jako ofiary faszyzmu, jako ofiary, które były nieświadome gdzie są wywożone. Tutaj przywieźli faszyści 463 pacjentów, którzy do ostatniej chwili nie sądzili, że to jest ostatnia ich podróż – mówił.
Wyraził on również dumę, że w tym miejscu corocznie kultywowana jest pamięć historyczna o tych dniach poprzez składanie wieńców i pamięć w modlitwie.
Według informacji zebranych z różnych źródeł przez byłego dyrektora placówki Tadeusza Borowskiego, Niemcy rozstrzelali w sumie 464 chorych, likwidując zarówno szpital, jak i tzw. opiekę pozazakładową. Kilka osób udało się uratować ich opiekunom. Liczbę 464 ofiar przyjmuje się za minimalną – w opiece pozazakładowej i szpitalu przebywało bowiem wówczas ok. 700 osób.