75 lat kształtowania przyszłości: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku świętuje jubileusz
W zabytkowych murach Pałacu Branickich, perły architektury Białegostoku, rozbrzmiały słowa uznania i podziwu. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, uczelnia o bogatej historii i jeszcze bogatszej przyszłości, rozpoczął obchody swojego 75-lecia. Ta wyjątkowa rocznica to doskonała okazja, aby przyjrzeć się drodze, jaką przeszła uczelnia od skromnych początków do rangi jednego z wiodących ośrodków medycznych w Polsce i Europie.
Gdy w 1950 roku, tuż po wojnie, podjęto decyzję o utworzeniu Akademii Medycznej w Białymstoku, nikt nie przypuszczał, że ta młoda uczelnia stanie się tak znaczącym ośrodkiem kształcenia i badań. Pierwsze lata były niezwykle trudne. W zniszczonym wojną mieście, zaledwie 168 studentów rozpoczęło naukę pod okiem wybitnych profesorów, takich jak Tadeusz Kielanowski, który później zasłynął jako pionier polskiej telefonicznej pomocy psychologicznej.
Dziś, po 75 latach, obraz uczelni jest zupełnie inny. Ponad 6300 studentów z 33 krajów kształci się na 16 kierunkach studiów. Rektor UMB, prof. Marcin Moniuszko, podkreśla dynamiczny rozwój uczelni i jej międzynarodowy charakter. Setki publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, ambitne projekty badawcze i ścisła współpraca z czołowymi ośrodkami naukowymi na świecie świadczą o wysokiej jakości prowadzonych badań.
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zwróciła uwagę na istotną rolę, jaką absolwenci UMB odgrywają w polskiej ochronie zdrowia. Absolwenci białostockiej uczelni są dziś obecni w niemal każdym szpitalu w kraju. Ale to nie tylko edukacja wyróżnia UMB. Uczelnia jest również ważnym ośrodkiem badań naukowych, o czym świadczy m.in. zakończony sukcesem projekt innowacyjnych produktów spożywczych.
Uroczystość jubileuszowa była także okazją do wspomnień. Prof. Zbigniew Zenon Puchalski, jeden z pierwszych studentów UMB, podzielił się anegdotami z początków uczelni. Z kolei dr Józef Krętowski, kolejny absolwent pierwszych roczników, podkreślił znaczenie empatii w pracy lekarza.
75 lat to długi czas. Przez ten okres uczelnia przeszła wiele zmian, ale jedno pozostało niezmienne – pasja do nauki i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to nie tylko budynki i laboratoria, to przede wszystkim ludzie – wybitni naukowcy, oddani nauczyciele i ambitni studenci. To dzięki nim uczelnia może świętować swoje jubileusz i patrzeć w przyszłość z optymizmem.