Uroczyste Obchody Dnia Katyńskiego i Pamięci Stanisława Śleszyńskiego w Rutkach

14 kwietnia 2025 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach-Kossakach uroczyście obchodziła Dzień Katyński, oddając hołd tysiącom polskich oficerów bestialsko zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Tegoroczne uroczystości stanowiły również okazję do przypomnienia sylwetki Stanisława Śleszyńskiego – Wójta Gminy Rutki w latach 1931-1938, który także padł ofiarą sowieckiego totalitaryzmu, zamordowany w obozie.
Obchody rozpoczęły się od podniesienia biało-czerwonej flagi i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Stanisławowi Śleszyńskiemu, usytuowaną na terenie szkoły.
Kolejnym punktem uroczystości była podniosła akademia, przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach-Kossakach pod kierunkiem Anny Budrowskiej, Małgorzaty Godlewskiej i Marty Targońskiej. Część artystyczna przyjęła formę montażu słowno-muzycznego, obejmującego recytacje wierszy i pieśni patriotycznych, a zakończyła się wzruszającym tańcem z flagami. Za dekorację sali odpowiadały Alina Krupa i Małgorzata Strękowska.
Szczególnie poruszającym momentem było wystąpienie córki i wnuka Stanisława Śleszyńskiego – Jadwigi Śleszyńskiej i Lecha Śleszyńskiego, którzy przybliżyli zebranym postać przedwojennego wójta i posła na Sejm RP.
Stanisław Śleszyński urodził się w 1905 roku w Kałęczynie. W latach 1931-1938 pełnił funkcję wójta Gminy Rutki, a następnie sprawował mandat posła V kadencji na Sejm RP. Był również aktywnym działaczem społecznym, pełniąc funkcję prezesa koła rolniczego i koła związku podoficerów rezerwy. Został aresztowany przez NKWD w listopadzie 1939 roku i po pobycie w więzieniach w Łomży, Homlu, Mińsku i Smoleńsku zaginął na terenie ZSRR. Do dziś pozostaje nieznane miejsce jego pochówku.
Głos zabrał także pomysłodawca uczczenia pamięci Stanisława Śleszyńskiego w Gminie Rutki, Andrzej Grodzki. W uroczystości uczestniczyli m.in. Wicestarosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, Wójt Gminy Rutki Dariusz Modzelewski, przedstawiciele duchowieństwa, strażaków, urzędów gmin Łomża i Rutki, a także liczna grupa uczniów i nauczycieli SP w Rutkach-Kossakach z dyrektor Anną Wądołowską na czele.
Obecna była również przedstawicielka Poseł na Sejm RP Alicji Łepkowskiej-Gołaś.
Obchody stanowiły ważne przypomnienie tragicznych wydarzeń sprzed 85 lat oraz wyraz hołdu dla ofiar Zbrodni Katyńskiej i innych Polaków, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi. Były również okazją do uczczenia pamięci wybitnego lokalnego działacza, jakim był Stanisław Śleszyński. Warto przypomnieć, że odsłonięcie tablicy i pośmiertne nadanie mu tytułu Zasłużonego dla Gminy Rutki miało miejsce 7 lipca 2019 roku.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją, którą można znaleźć na profilu: https://www.facebook.com/zambrowiacy/photos_albums





MATERIAŁ PARTNERÓW